Astygmatyzm
Opaliński
https://eretina.pl/choroby-powierzchni-oka/
Astygmatyzm to wada wzroku, spowodowana przez uszkodzenie rogówki lub soczewki ocznej. Rogówka, u osoby cierpiącej na taką przypadłość, posiada kształt wydłużony zamiast okrągłego. Przyczynia się to do deformacji wiązki światła, która wpada do oka.
Obrazy zarówno bliskie jak i te dalekie są dla astygmatyka zamazane i nieczytelne. Medycynie nie są do końca znane przyczyny astygmatyzmu, jednak pewnym jest, że jest to wada dziedziczna. Ze względu na charakter, astygmatyzm można podzielić na niezłożony – gdy wada dotyczy tylko jednej płaszczyzny; astygmatyzm złożony – gdy wada dotyczy obu płaszczyzn, ale w różnym stopniu oraz astygmatyzm mieszany – gdy w jednej płaszczyźnie oko jest nadwzroczne, a w drugiej krótkowzroczne.
Astygmatyzm leczy się i koryguje za pomocą okularów i soczewek kontaktowych. Stosuje się soczewki cylindryczne oraz sferocylindryczne. W niektórych przypadkach nie da się skorygować wady za pomocą tradycyjnych okularów.
Dzieje się tak w przypadku astygmatyzmu nieregularnego, w którym pomocne mogą być jedynie specjalne soczewki kontaktowe. Metodą operacyjną leczenia astygmatyzmu jest zabieg chirurgiczny o nazwie LASIK.